Picie alkoholu a trening - fakty i mity

Picie alkoholu a trening - fakty i mity

Miłośnikom lampki wina do obiadu, czy też szklanki whisky wypitej w gronie przyjaciół, często trudno zrezygnować ze swoich nawyków na poczet zdrowego trybu życia. Wiele osób stoi przed dylematem, czy picie alkoholu w połączeniu z regularnymi ćwiczeniami to zły pomysł, czy może nie ma to aż tak wielkiego znaczenia dla jakości treningu oraz efektów osiąganych za jego pomocą. Gdzie w takim razie leży prawda? Czy chcąc uczynić nasz wysiłek w pełni efektywnym, musimy całkowicie zrezygnować z alkoholu? Sprawdźmy co mówi na ten temat artykuł "Trening a alkohol. Czy można pić przed i po siłowni?"

Spożywanie alkoholu przed treningiem to zdecydowanie zły pomysł, który może okazać się dla naszego zdrowia niebezpieczny. Alkohol, nawet w niewielkich ilościach, negatywnie wpływa na nasz układ nerwowy. Powoduje osłabienie koncentracji oraz spowolnienie reakcji naszego ciała, co może skutkować kontuzją lub nawet wypadkiem. Osłabieniu ulega również wytrzymałość organizmu, która jest niezbędna do odbycia dobrej jakości treningu. W wyniku spożywania alkoholu, w organizmie zmniejsza się poziom testosteronu, który odpowiedzialny jest za budowanie masy mięśniowej. Co więcej, alkohol odwadnia nasz organizm, co może mieć bardzo poważne konsekwencje. Warto również wspomnieć, że napoje alkoholowe są bogate w kalorie, które mogą w trakcie diety mogą przynieść skutek odwrotny do zamierzonego.

Po zakończonym treningu również warto powstrzymać się od alkoholu. Jego odwadniające właściwości mogą powodować wypłukiwanie składników odżywczych znajdujących się w organizmie, wskutek czego zaburzona zostaje jego równowaga wodno-elektrolitowa. Co więcej, alkohol powoduje utrzymanie wysokiego poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu, który odpowiada za rozpad tkanki mięśniowej. To sprawia, że tracimy masę mięśniową, zamiast ją budować. Dodatkową właściwością alkoholu jest fakt, że często powoduje on nadmierny apetyt, wskutek czego nie tylko dostarczamy sobie kalorii samym napojem, ale również zaczynamy podjadać. Zachowując się tak nierozważnie, możemy z łatwością zaprzepaścić osiągnięte dotychczas efekty, a także powrócić do starych, niezdrowych nawyków.

Wypity raz na jakiś czas kieliszek wina z pewnością nie zaszkodzi ani naszemu zdrowiu, ani sylwetce. Należy jednak zachować umiar, a także zadbać o to, by nie spożywać go na krótko przed oraz tuż po zakończeniu treningu. Dzięki temu skutecznie zadbamy o doskonałe rezultaty naszych ćwiczeń, a także o odpowiedni stan naszego zdrowia. Warto ograniczyć napoje alkoholowe i decydować się na ich niewielką ilość jedynie w dni wolne od treningów, dzięki czemu unikniemy wszelkich niepożądanych reakcji ze strony organizmu, a także znacząco poprawimy jakość naszego treningu.

Komentarze (0)
Dodaj Swój komentarz
Twoja ocena ogólna: